Mądrość ajurwedy…magia poranków…moc życia


Dinacharya to potężne narzędzie uzdrawiania i zmiany, które oferuje Ajurweda.
To zbiór wskazówek, które pomagają się zharmonizować nasze dni dzięki wspierającej rutynie.
Ajurweda uznaje, że kiedy zmieniamy poranki, zmieniamy nasze dni, a to zmienia życie i nadaje mu więcej mocy.
Dla wielu osób zdrowe poranne, nawyki często wydają się nudne,wymuszone, obciążające.
Mamy wrażenie, że dokładamy kolejny element życia, które i tak już jest przepełnione obowiązkami.
Co możemy zrobić, aby wesprzeć a nie wyprzeć nowe nawyki?
Co możemy zrobić, aby nie poczuć się przytłoczonym i nie kontynuować pędu swojego życia… Życia, które być może nie cieszy i jest przepełnione przywiązaniem do mentalnych, emocjonalnych lub fizycznych nawyków, które słabo nam służą. Takich, o których wiemy, że lepiej nam będzie jak z nimi zerwiemy lub je zmienimy, aby poprawić swoje życie i czerpać więcej radości.
Często doświadczamy utartych wzorców zachowań, myślenia lub choroby, które mimo dużego wysiłku nie chcą drgnąć w kierunku zmiany. Są z nami tak długo, że jesteśmy już do nich przyzwyczajeni. Często są to wzorce sięgające czasów dzieciństwa.
Kiedy jesteśmy niemowlętami i małymi dziećmi — matryca naszej świadomości jest jak mokry cement, w którym łatwo można ukształtować lub wycisnąć wzory. Przez cały ten czas część naszego mózgu, zwana jądrem podstawnym, związana ze sprawnym tworzeniem nowych ścieżek nerwowych, jest włączona 24 godziny na dobę.
Gdzieś w okresie dojrzewania „cement wysycha”. Z jednej strony jest to przydatne, ponieważ utrzymanie wszystkich tych ścieżek przy życiu wymaga ogromnej ilości energii, a z drugiej strony utrudnia wymazywanie starych wzorów, jak i tworzenie nowych.
Stąd biorą się trudność w zmianie utartych wzorców emocjonalnych, psychicznych lub fizycznych, gdy jesteśmy starsi.
Czy nie byłoby wspaniale
mieć magiczne antidotum zmiękczające, które moglibyśmy wlać do tego cementu, abyśmy mogli łatwiej zmieniać nasze wzory?
Dobra wiadomość jest taka, że mamy takie antidotum 😍
Nazywa się oksytocyna.
Oksytocyna, czasami nazywana jest „hormonem miłości” lub „hormonem przytulania”. To hormon, który wzrasta, gdy czujemy miłosne połączenie z kimś lub czymś. Kiedy kochamy, stajemy się bardziej miękcy, podobnie jak nasze mózgi. To jest dokładnie jak zmiękczanie cementu.
Kiedy poziom oksytocyny wzrasta, nasze ścieżki neuronowe stają się bardziej podatne na nowe wrażenia.
Miłość sprawia, że ​​jesteśmy bardziej otwarci na zmiany.
Jak zatem stworzyć nowe ścieżki neuronowe?
Potężną kombinacją jest połączenie miłości i skupienia.
Połączenie miłości, która stymuluje oksytocynę i zmiękcza matrycę, w której tworzone są wrażenia, oraz skupienia – które reaktywuje jądro podstawne – jest zatem silną kombinacją, która sprawia, że ​​prawdziwa zmiana jest w naszym zasięgu. Gdy zaprosimy ten duet w naszego porannego rytmu, stworzymy potężnego agenta zmiany.
Często podczas porannych praktyk jesteśmy spięci, pospieszni, rozkojarzeni lub nastawieni na rezultaty. Wtedy oksytocyna nie płynie, a jądro podstawne jest uśpione.
Wplatając miłość i skupienie, zadziałamy uspokajająco na układ nerwowy. Pozwali nam to efektywniej tworzyć nowe wzory, którymi zastąpimy utarte schematy.
Pełen miłości i skupienia poranny rytm służy jako lekarstwo na ustanowienie nowych zdrowych rytuałów.
Bądźmy zatem gotowi każdego ranka zakochać się w swoim codziennym zdrowym rytmie.
„Zdrowa poranna rutyna, najważniejszy element dinacharyi – zdrowa codzienna rutyna – może stać się nawykiem, potem naturą i zmienić nasze życie, ale stanie się to szybciej i przyjemniej, jeśli zastosujemy miłość i skupienie”
Inspiracja: „Using Love and Focus To Change Our Lives”; C. Welch

Dodaj komentarz